Середа, 11 травень 2011 Наталія Яцик
Розповісти друзям у:

Благодійний Фонд «Карітас СДЄ УГКЦ» - Антикризова програма в дії

Вже більше, ніж півроку в БФ «Карітас» діє проект «Дивовижні долоні» – арт-терапія для неповносправних дітей Дрогобиччини». Проект було розпочато у вересні 2010 року і реалізується він за фінансової підтримки Всеукраїнського Благодійного Фонду «Крона» спільно з Міжнародним Фондом «Відродження», які, за сприяння Антикризової гуманітарної програми, підтримали проектну пропозицію БФ «Карітас» в рамках проекту «Спільний конкурс мікрогрантів «Соціальні ініціативи для допомоги дітям з особливими потребами».

Організовані завдяки реалізації проекту заняття з арт-терапії, консультації та групові заняття з практичним психологом значною мірою покращили діяльність Центру дозвілля для дітей та молоді з вадами розумового розвитку «Дивовижні долоні», який працює при БФ «Карітас СДЄ» вже понад три роки. В даний час Центр має змогу працювати повний робочий день, забезпечується необхідними методичними та підручними матеріалами, необхідними для проведення повноцінних занять з арт-терапії для розвитку творчих здібностей відвідувачів Центру.

Ці заняття проводяться чотири рази в тиждень з двома групами дітей. На початку заняття такого типу сприймалися дітьми та молоддю скептично та з острахом, для них це була нова незвідана діяльність. Але завдяки праці спеціалістів – арт-терапевта, психолога та соціального працівника, яким вдалося вселити в дітей віру у їх можливості та творчі здібності, організувати заняття в цікавій для молодих людей формі, користувачі почали активно працювати в Центрі і з задоволенням залишатися на заняттях.

Даний проект сприяє тому, що в дітей та молоді є можливість залишатися і працювати в Центрі протягом цілого дня. Таким чином, у батьків є більше часу для психологічного розвантаження, праці та додаткового заробітку у такий нелегкий кризовий час, адже їхні діти залишаються в Центрі дозвілля протягом повного робочого дня. Крім того, батьки, як і діти, мають можливість скористатися з професійних консультацій психолога, який працює над налагодженням позитивного мікроклімату між дітьми в Центрі і між батьками та їх дітьми вдома.

Фахівці, що залучені до виконання цього проекту, маємо на увазі, арт-терапевта, психолога і соціального педагога, відзначають позитивний вплив занять з арт-терапії на дітей та молодь. Це виявляється в тому, що відвідувачі Центру, а саме діти та молодь з вадами розумового розвитку, стали більш відповідальними, спокійнішими та зосередженими, зменшився також рівень агресивності, що проявлявся в декого з них. Регулярні заняття вчать їх постійності і витривалості. Молоді люди, які, на погляд пересічної здорової людини, мали такі прості проблеми навіть з розрізнянням кольорів, не вміли розфарбовувати малюнки, не виходячи за контури, тепер це можуть зробити самостійно. Вони створюють прекрасні речі, сувеніри, якими радують своїх вихователів, батьків, гостей та громаду міста, презентуючи свої доробки на численних виставках, ярмарках та громадських заходах загальноміського масштабу. Їхні роботи представлятимуться на міському фестивалі «Повір у себе», а також на обласному – «Непротоптана стежина», які відбуватимуться найближчим часом. Відвідувачі таких заходів завжди мають змогу придбати собі чи для друзів сувеніри, виготовлені в Центрі «Дивовижні долоні».Відгуки людей та складені пожертви мотивують молодь до завзятішої праці над створенням нових речей, а також праці над собою. Такий, свого роду, локальний файнрейзинг, теж допомагає Центру виживати в нелегкий час економічної кризи.

Заслугою діяльності молоді в Центрі є праця арт-терапевта, психолога та соціального працівника, які, насамперед, прищеплюють молоді любов до мистецтва, вчать його основ, а також допомагають виражати свої думки за допомогою малюнків, виробів. Під основами арт-терапії та малювання ми розуміємо те, що користувачі засвоїли, що сонечко має бути жовтим, трава – зеленою і т.п. Психолог спостерігає за ними в процесі їх праці, вивчає їх роботи і на основі цього робить аналіз їх психічного стану. Колір, який кожен обирає для малювання того чи іншого предмету, розповідає про внутрішній стан особи, її переживання. Порівнюючи роботи користувачів, виконані на початку реалізації проекту, з недавніми роботами психолог помітив значні позитивні зміни. Свої «абстрактні» малюнки діти та молодь створюють у світлих і яскравих кольорах, що свідчить про врівноваження їх психічного стану.

Батьки дітей, які відвідують Центр «Дивовижні долоні» та заняття з арт-терапії, щиро вдячні працівникам «Карітасу» за їх працю. Окрему подяку батьки висловлюють донорам (Всеукраїнському Благодійному Фонду «Крона» та Міжнародному Фонду «Відродження» ) за надану фінансову підтримку для реалізації даного проекту і організації таких корисних для їх дітей занять. З відгуків батьків, ми дізналися, що відвідування їх дітьми занять з арт-терапії не тільки сприяє покращенню психо-емоційного стану дітей та молоді, їх взаємовідносин у сім’ях, але й дозволяє батькам шукати додаткового заробітку для потреб сімей. Більшість сімей, де виховуються діти та молодь з особливими потребами, живуть за рахунок пенсії, яку їм виплачує держава. Хтось з батьків повинен весь час бути з дитиною, її доглядати, оскільки діти з вадами розумового розвитку не в стані самі себе обслуговувати в побуті. Коштів для життя сім’ї та медикаментозного лікування дітей сім’ям не вистачає. Залишаючи своїх дітей протягом дня в Центрі «Дивовижні долоні», де за дітьми спостерігають і доглядають працівники Центру, деякі матері вже змогли влаштуватися на роботу. Хтось влаштувався продавцем, хтось продає вирощену городину, ще інші допомагають по господарству заможнішим сім’ям і т.п. Всі вони щиро вдячні за таку допомогу. Іншого місця, де можна було б залишати дітей, батьки не мають.

Як бачимо, проект «Карітасу» «Дивовижні долоні» - арт-терапія для неповносправних дітей Дрогобиччини» допомагає дітям і молоді з особливими потребами в плані покращення їх емоційного стану, а також батькам – шукати додаткових засобів для утримання сім’ї, що особливо сприяє подоланню кризових ситуацій, як економічних, так і особистих.

Юлія Марунчак

Ваше ім'я:
Ваш e-mail:
B
U
I
© 2009-2012
Благодійний Фонд "Карітас СДЄ УГКЦ"
Всі права застережено

© Використання матеріалів дозволено тільки з обов'язковим
посиланням на сайт www.caritas-sde.org